czwartek, 5 kwietnia 2012

Zacznijmy zatem...


Z Gutowa do Paryża, czyli Podróż do miasta świateł
Dla autora najważniejsze jest zawsze najmłodsze dziecko i pytania: Czy uniknie błędów starszych braci? Czy okaże się równie zdolne? Roztoczyłam zatem moją osobistą pieczę nad tym miejscem, aby Wam, przyjaciele, opowiedzieć o Róży.Czytelników, dla których Cukiernia Pod Amorem była niezapomnianą przygodą i chcieliby znów poczuć atmosferę tamtej opowieści, tym razem zapraszam do odbycia podróży odleglejszej.

Malarka i kobieta fatalna, epizodyczna postać sagi, rudowłosa Róża z Wolskich, zaintrygowała czytelników i wielu zapragnęło dokładniej przyjrzeć się jej biografii. Brakowało Wam dalszych epizodów z jej życia, żałowaliście, że Wasza znajomość skończyła się nim na dobre zdołała się rozpocząć.  

Wiemy z „Zajezierskich”, że studiowała w Paryżu i poślubiła francuskiego księcia, ale nie znamy powodu jej nagłego wyjazdu z Cieciórki, gdzie poznała i uwiodła Tomasza Zajezierskiego.

Nasza podróż zacznie się jednak od powrotu do Gutowa. Staniemy na rynku w roku 2011 i spojrzymy na miasto oczyma osoby, która tam dawno nie gościła. Nina Hirsch, warszawska historyczka sztuki, przyjeżdża do miasteczka z powodów rodzinnych. Gutowo pamięta z dzieciństwa, ale zauważa duże zmiany. Cukiernia Pod Amorem wciąż oczywiście działa, na rynku stoją kosze z kwiatami, a spośród nich wyłania się tajemnicze wejście prowadzące do podziemnej trasy spacerowej.

Nina nocuje w pałacu-hotelu w Zajezierzycach, gdzie poznaje jego nową właścicielkę oraz legendę związaną z portretem hrabiego Tomasza, która każe jej wrócić do Gutowa i w konsekwencji wyruszyć w podróż do stolicy Francji.

Tam właśnie, w maju 1867 roku, przybyła z dziewięcioletnią córką Krystyna Wolska. Wygnana z kraju przez wypadki związane z powstaniem styczniowym oraz chorobę dziecka, na którą w Polsce nikt nie może znaleźć lekarstwa, ma nadzieję, że francuscy specjaliści zdołają przywrócić Róży utraconą kilka lat wcześniej zdolność mowy.

Wiosną tego roku do miasta świateł ściągają niezliczone rzesze gości. Wystawa Powszechna oraz cuda, jakie oferuje stolica świata, interesują nawet koronowane głowy. Jednocześnie trwają prace nad modernizacją Paryża. Powstają Wielkie Bulwary, a miasto z wolna przybiera nowoczesne oblicze. Wojna francusko-pruska i następująca po niej Komuna Paryska staną się wkrótce pomostem między Drugim Cesarstwem a Trzecią Republiką i rozpoczną długotrwały okres prosperity, zwany la belle époque.

Jak potoczą się losy Krystyny i jej córki? Czy Róża przemówi? Czy uda jej się podbić Paryż? W jakim celu wyruszy do Polski? Czy będzie szczęśliwa z francuskim księciem? Czy spełni się w sztuce i czego jej zabraknie? To wszystko spróbuje odkryć Nina Hirsch, rozplątując ścieżki życia Róży z Wolskich, księżnej de Vallenord, której prace w tajemniczych okolicznościach giną z europejskich muzeów...

Powieść składać się będzie z dwóch części:

Tom 1: Róża z Wolskich, obejmować będzie lata 1867 – 1892 i rok 2011. Jego premiera przewidziana jest na październik 2012
Tom 2: Rose de Vallenord, obejmować będzie dalsze dzieje Róży. Jego premierę Wydawnictwo Nasza Księgarnia zapowiada na październik 2013.

Współpraca dokumentacyjna: Marta Orzeszyna.
Redakcja: Anna Garbal.
Projekt okładki: Marta Weronika Żurawska-Zaręba.

3 komentarze:

  1. po raz pierwszy mam okazję śledzić powieść, która jeszcze nie ujrzała światła dziennego... już nie mogę się doczekać kolejnych postów...

    OdpowiedzUsuń
  2. Miło mi bardzo. Dla mnie to też nowe doświadczenie. Pierwszy tom już powstał, znajduje się na etapie redakcji ;-) Cieszę się na naszą wspólną przygodę i zapraszam do kolejnych odwiedzin!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń